Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w kierowaniu samochodem i historia ubezpieczenia to nie wyłączne składniki, które modelują koszt polisy OC. Także istotne jest to, jakim jeździsz samochodem, a głównie, jaką ma on pojemność silnika. Im będzie większa, tym więcej zapłacisz za składkę. Już na etapie zakupu pojazdu zastanów się, czy duże auto będzie Ci potrzebne. Rzecz jasna, jak obowiązkowo musisz poruszać się terenówką z dużą objętością silnika, nie namawiamy Cię do zmiany woli. Licz się wszak z tym, iż za ubezpieczenie zapłacisz znacząco więcej aniżeli za polisę na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Posiadaczom samochodów z sporą pojemnością silnika zarzuca się wyższe niebezpieczeństwo sprawienia kolizji. Przy większej objętości auto może osiągać większą prędkość. TU przyjmują stąd też prostolinijne założenie: ktoś kto posiada takie pojazd, wcześniej czy później będzie pragnął zobaczyć jego potencjał na trasie.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Koszt polisy OC dla samochodu z pojemnością silnika przeszło 3500 cm3 może być ponad 60% wyższa aniżeli dla auta z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu ubiegłego roku posiadacze pojazdów płacili średnio za ubezpieczenie OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Mając na względzie opisany podział łatwo wtrącić, iż koszt odpowiedzialności cywilnej nagle wzrasta przy objętości silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za auto z obszerną objętością silnika są tożsame dla modszych i starszych kierowców aut? Przeprowadziliśmy kalkulację stawek OC na przykładzie dwóch posiadaczy aut w odmiennym wieku. Obaj właściciele mają taki sam samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  czasie kalkulacji modyfikowaliśmy wyłącznie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z kompletnymi zniżkami będzie musiał zapłacić za najkorzystniejsze OC odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od roku posiada uprawnienia do prowadzenia auta i nie posiada w dalszym ciągu zniżek w OC musi się liczyć ze stanowczo wyższą stawką za obligatoryjne OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica pomiędzy najkorzystniejszym i najdroższym ubezpieczeniem dla niedoświadczonego kierowcy wynosi ok 50%. W przypadku 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale jedynie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Tak młodzi, jak i doświadczeni użytkownicy samochodów mają obowiązek zapłacić więcej za polisę OC samochodu z dużą objętością silnika. Aczkolwiek najmłodsi kierowcy muszą w związku z tym wyciągnąć z kieszeni znacznie więcej pieniędzy. Toteż, to niewątpliwie oni powinni zastanowić się, czy nie lepiej na start nabyć lekko “słabszy” pojazd.
A co z kierowcami, którzy mają w tej chwili samochód z dużą pojemnością silnika i nie planują go zmieniać? Rekomendujemy im skonfrontowanie propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i wybór tego, które będzie najmniej rygorystyczne w wycenie ryzyka ubezpieczeniowego.

                            

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Social tagging: > >

Comments are closed.