Auto zastępcze po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Przez szereg lat właściciele aut walczą z firmami ubezpieczeniowymi o oddanie kosztów pożyczenia pojazdu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe zwracały takiego rodzaju koszty jednie jednostkom, które używały auta do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnimi czasy wiele się tymczasem zmieniło, gdyż użytkownicy aut zyskali w sporach z towarzystwami ubezpieczeniowymi żelazny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, który zakwestionował dotychczasową praktykę. Jeżeli więc ktoś zepsuje wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z ów przywileju, zwłaszcza iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFod zawsze miały w tej kwestii po stronie poszkodowanych.
Aktualnie, podczas gdy ich stanowisko zaaprobował SN, jaki w uchwale uznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wynajęcia samochodu zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go wykorzystują, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaledwie wykłócać się o stawkę.
Dobrze wiedzieć, iż w tym wypadku nie macie obowiązku najpierw informować TU lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług wypożyczalni pojazdów. W sytuacji, gdy wszak nie chcecie sami „szarpać się” z towarzystwem ubezpieczeniowym, możecie zostawić to w gestii wypożyczalni samochodów – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przez wiele lat upierały się, iż zwrot kosztów auta zastępczego z umowy OC sprawcy należy się jedynie jednostkom, które używały pojazdu do prowadzenia przedsiębiorstwa. W teorii ci, co nie byli posiadaczami jakiejś działalności gospodarczej, mogli ubiegać się o zwrot wydatków na pojazd zastępczy w wypadku, jeżeli mieli problem z dostępem do komunikacji publicznej czy też udowodnili, iż samochód jest im nieodzowny do przemieszczania chorych albo niepełnosprawnych.  
Z interpretacją imperatywów ambarasy miały też sądy. Rozstrzygająco rozwikłała to decyzja SN z 17 listopada 2011 r., która głosi, iż zwrot opłat poniesionych na pożyczenie pojazdu zastępczego przynależy również osobom, jakie używają swojego auta w celach własnych, i nie ma znaczenia, czy posiadają dobry dostęp do komunikacji publicznej. Lecz tu również są wyjątki – TU najczęściej nie chcą płacić za samochód zastępczy, gdy poszkodowany ma inny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy należy się na okres naprawy, to znaczy od dnia powstania szkody bądź od momentu wstawienia auta do naprawy (jeśli można było nim wcześniej jeździć) aż do chwili jego odbioru. Odrębnie ma się to w sytuacji szkody całkowitej. Ubezpieczyciele podtrzymują, iż poszkodowany może używać samochodu zastępczego na ich koszt do momentu wypłaty świadczenia.
Pomimo tego wyrok SN z dnia 22 listopada 2013 r. ustala, że refundacja opłat wypożyczenia przysługuje aż do momentu nabycia kolejnego samochodu. Nie warto niestety przeciągać takiego okresu w nieskończoność – jeśli ubezpieczalnia wykaże waszą opieszałość w załatwianiu formalności albo warsztatowi usługa zajmie znacząco więcej czasu, niż następuje to z techniki reperacji, wypłaty za to nie dostaniecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Kiedy będziecie poszukiwać auta zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie rzeczy. Przede wszystkim: pojazd nie powinien być lepszej klasy aniżeli wasz rozwalony pojazd – gdy jeździliście między innymi kompaktem, możecie wynająć co najwyżej auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: stawki, za jakie pożyczycie pojazd, nie powinny przekraczać średnich cen w branży lokalnej.  Najbezpieczniej jest dobrać tą wypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmem aut zastępczych, ustalaniem wszystkich formalności i rachowaniem się bezpośrednio z TU.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem pojazdu na parę lub kilkanaście dni to znaczne obciążenie pieniężne. Nie każdą osobę stać na tak wysokie wydatki, zwłaszcza, iż niełatwo przewidzieć, kiedy firma ubezpieczeniowa wręczy zapłatę i czy cała sytuacja nie zakończy się przed sądem. W takich kontekstach niektóre autowypożyczalnie oferują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem należności od ubezpieczycieli, a wówczas klient nie płaci za samochód ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Kiedy wasze auto po kolizji nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu czy innego wskazanego przez was miejsca pozostaną pokryte z umowy OC winowajcy. Nie ma żadnych wątpliwości w sprawie odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej winowajcy, ale dyskusyjne rzeczy pojawiają się w razie kosztów takowej usługi.  
Stosownie z prawem poszkodowany jest zobowiązany do minimalizowania opłat. Firmy ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, niekiedy negują wartość kwitów za usługę holowania, jeżeli stawki przewyższają standardową  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, Iż ubezpieczyciel zgodzi się na przewiezienie auta na inny skraj państwa, kiedy tam nie rezydujecie, a posiadacie np. zawierzonego blacharza. By ustrzec się sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z ubezpieczycielem (winowajcy albo waszym), nim zlecicie przewiezienie uszkodzonego auta losowej firmie holowniczej.
W ten sposób unikniecie konfliktów o sumę – to znaczące, gdyż poniektóre lawety mogą być stanowczo droższe aniżeli konkurencja. Całkiem prawdopodobne też, iż ubezpieczyciel współpracuje z pomocą drogową, dzięki czemu holowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej sprawcy pokrywa nie wyłącznie koszt holowania i wypożyczenia pojazdu zastępczego, lecz również wszelkie dalsze koszty poniesione ze względu na brak pojazdu, na przykład koszt przewozu taxi z mieszkania do blacharza, z miejsca zdarzenia drogowego do mieszkania itp., jak i wydatki na zabezpieczenie auta przed dalszym niszczeniem, czy takie jak wynajęcie miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.
Takie pomocne opłaty ubezpieczyciel najczęściej zwraca, lecz jedynie jeżeli na całość posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN przyjął, iż poszkodowanym przysługuje zwrot wydatków pożyczenia samochodu. Nie musicie udowadniać, że wykorzystujecie go każdego dnia i macie trudności z dojazdem autobusem do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Social tagging: > > >

Comments are closed.